20200521_135941

   

Dzięki szczodrobliwości, dobremu sercu i wysiłkowi wielu darczyńców doczekaliśmy się wykonania koron dla koronacji wizerunku Wschowskiej Pani Pocieszenia. Projektantem jest o. Augustyn Zygmunt OFM i p. Tomasz Wojnowski, wykonawcą złotnik p. Jerzy Stachurski i Jego firma ArtSakr z Koszelówki k/Płocka. Uroczystość Koronacji jest planowana na sobotę 4 września 2021 roku.

Jednak już dziś chcemy wyrazić naszą wdzięczność wszystkim, kto przyczynił się do powstania tych klejnotów dla naszego Sanktuarium. Poza wartością materialną i artystyczną korony posiadają nieocenioną wartość duchową. To przecież w nich jest złoto z podarowanych obrączek ślubnych przez wdowy i wdowców, są tam pierścionki zaręczynowe przekazywane przez małżeństwa za obopólną zgodą, kolczyki, łańcuszki, bransoletki i wiele innych bliskich sercu pamiątek rodzinnych i osobistych zawsze mających odniesienie uczuciowe.

Zakład złotniczy przetopił dostarczone złoto, oczyścił i wytopił z próby 585 –  14 karatów nasze korony. W koronie dla Matki Bożej w centrum umieszczone są cztery akwamaryny, po bokach dwa szafiry. W centrum na dole rubin wraz z oprawą od pierwotnego pierścionka.  Poza tym znajdziemy perły i malutkie  brylanty. W koronie dla Dzieciątka Jezus  w centrum cztery rubiny, po bokach kryształy górskie. W centrum na dole brylant wraz z oprawą od pierwotnego pierścionka. Obie korony są przyozdobione kwiatami wykonanymi z oksydowanego  (postarzanego) srebra. Wewnątrz kwiatków malutkie brylanty.

Sfery nad koronami wypełnione kością słoniową z wypalonym laserem herbem miasta Wschowy dla NMP i herbem Zakonu Franciszkańskiego dla Dzieciątka Jezus. Sfery zwieńczone złotymi krzyżami.

W najbliższym czasie czeka nas renowacja i złocenie ramy obrazu i wymiana obicia wewnątrz ołtarza maryjnego.

Niech Bóg błogosławi wszystkim Dobrodziejom tego dzieła i Wschowska Pani Pocieszenia wspiera w codziennym troskach.