APC_Collage – 2021.03.10 08.25 – 001

Specjalistyczna firma Rduch z Rybnika zakończyła modernizację i remont dzwonów kościelnych. Wymienione zostały napędy, automatyka i serca dzwonów. Na wieży kościelnej wiszą trzy dzwony z okresu po zakończeniu I Wojny Światowej. Tylko najmniejszy dzwon jest odlany ze spiżu, średni i duży to dzwony staliwne, gdyż brakowało w tych czasach dobrych materiałów. W tych dwóch dzwonach w bijakach serc są elementy z mosiądzu, dla lepszego brzmienia. W starych sercach były one zupełnie wybite i groziło to w przyszłości pęknięciem samych dzwonów. Stąd wymiana serc na nowe z bijakami mosiężnymi. Serce najmniejszego dzwonu zostało wymienione na delikatniejsze, aby dźwięk był subtelniejszy. Automatyka pozwala na dowolne programowanie czasu bicia poszczególnych dzwonów. Jest też pilot, którym z zakrystii można ręcznie uruchamiać pracę dzwonów. Firma gwarantuje, że dokładność robót pozwala na codzienne regulowanie naszych zegarków w rytm bicia dzwonów.

To nasz wspólny dar dla Boga w Trójcy Jedynego w roku koronacji Matki Bożej Pocieszenia. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary, które składaliście na Mszach kolędowych i podczas kazań pasyjnych. Niech bicie dzwonów przypomina nam o uświęcaniu czasu naszego życia.

Zdjęcia: